Radca prawny czy adwokat? Kogo do walki z problemem prawnym?

Radca prawny oraz adwokat to dwa różne urzędy. Często jednak bywają ze sobą mylone – bywa, że osoby, które miewają drobne problemy natury prawnej swe pierwsze kroki ukierunkowują do adwokatów. Z tego typu sprawami tak czy owak może pomóc prędzej radca prawny. A z pewnością pozwoli ci to zyskać czas i trochę pieniędzy. Co też różni te dwa zawody?

Adwokat to prawnik, który ma umiejętności i uprawnienia do stawania w sądzie jako ktoś chroniący Cię na sprawach różnego rodzaju. Jest w stanie także być w twym imieniu w urzędach administracji publicznej, na różnego rodzaju mediacjach. Może występować też jako obrona w sprawach karnych i karnoadministracyjnych.

Z problemami z zakresu prawa karnego czy karnoskarbowego wolno ci oczywiście zwrócić się do radcy prawnego, lecz jego rola jest inna. Jest toosoba zajmująca się udzielaniem porad. Zechce powiedzieć ci co zrobić i jak wykaraskać się z jakiejś skomplikowanej sytuacji, a także, jak poradzić sobie z problemem z zakresu prawa cywilnego, spadkowego czy handlowego. Wspomoże też pojąć listy oraz wezwania, które wysyłane są do nas z sądu czy urzędów administracyjnych i odpisać na nie tak jak należy. Radca prawny jest w stanie również w nieznaczących aż tak sprawach reprezentować cię w sądzie, jednak nie na tym zazwyczaj polega jego rola.

Obie profesje nie różnią się od siebie w dobitny sposób, zwłaszcza, że od jakiegoś czasu znacznie poszerzono uprawniania radców prawnych. Jeśli jednak nie musisz stawić się w sądzie z przedstawicielem, znacznie roztropniej będzie zdecydować się na radcę prawnego. Czas oczekiwania jest znacznie krótszy, tak samo jak suma, jaką musimy na ten cel przeznaczyć. Radcy prawni bywają nawet w niewielkich miastach, jeśli potrzebny ci jest radca prawny Tarnów oferuje dużo kuszących ceną propozycji.Powiązane słowa: