Pożyczka czy kredyt

Wiele jednostek często stosuje na przemian znaczeń pożyczki plus kredytu. Chociaż oba stanowią formę zaciągniętego długu, to są 2 odrębne pojęcia a także warto mieć pojęcie co je różni. Kredyty są odmianą zaciągnięcia długu zarezerwowaną jedynie dla banków, szczegółowo określone poprzez ustawę prawo bankowe.

Musimy pamiętać, iż bank nie użycza kredytów z własnych pieniędzy, lecz na ogół stosuje do tego celu pieniądze zdeponowane poprzez swych konsumentów. Umowa kredytowa, winna być sporządzona w formie pisemnej, zawsze określa okres zwroty zaciągniętego kapitału z odsetkami, które są uważnie określone w formie rat. Umowa kredytu jest odpłatna, natomiast ceną kredytu są prowizje, opłaty jak i oprocentowanie.

Środki pieniężne z kredytu nigdy w życiu nie stają się własnością klienta a także muszą pozostać zwrócone. Poza tym, bank przenigdy nie udziela kredytu w postaci gotówkowej, ale przez zapisanie stosownej kwoty pieniędzy na koncie klienta. Bank użycza kredytu tylko na szczególnie dany cel. W przypadku zastosowania środków poprzez kredytobiorcę środków niezgodnie z zadeklarowanym podarowaniem, bank może zażądać prędkiego zwrotu pieniędzy. W odróżnieniu od kredytu pożyczka może być udzielona przez osobę fizyczną. Jedyny warunek jaki powinien być spełniony jest taki, że pieniądze powinny być własnością pożyczkobiorcy. W zgodzie z przepisami kodeksu cywilnego umowa musi być wykonana w formie pisemnej dopiero w wypadku, jeśli suma jest wyższa niż 500 zł.

Zarazem nie ma obowiązku wyznaczenia terminu zwrotu, ceny pożyczki, a więc może być ona nieodpłatna. Wysokość pożyczki może pozostawać przekazana w postaci fizycznej, czyli w gotówce. Pożyczkobiorca ma możliwość swobodnie sterować pożyczonymi pieniędzmi, bo w chwili ich otrzymania stają się jego własnością.

Dodano 2013-07-08