Obowiązki pracownika w zakładzie pracy

Ograniczenia pracownika to komplet norm, takie które dotyczą zasad prowadzenia pracy zawartych w ogólnie obowiązujących przepisach prawa, jak i w wewnętrznych regulacjach obowiązujących u danego zleceniodawcy.

Istotnym detalem wszelkiej pracy jest ułożenie dobrych stosunków z przełożonymi. Swoją pracę należy wykonywać przede wszystkim skrupulatnie, dokładnie i z zaangażowaniem. Musimy wypełniać polecenia przełożonych związane z otrzymanymi obowiązkami, starać się być kreatywnym, pełnym zapału oraz inicjatywy. Obowiązki pracownika powstają z układów zbiorowych, regulaminu pracy, przepisów BHP oraz praw pracodawcy.

Pracownik jest zobowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie jak również stosować się do poleceń przełożonych, takie które dotyczą pracy, jeśli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. W razie niewłaściwego wykonywania swoich obowiązków szef potrafi nałożyć na pracownika kary w formie upomnienia lub nagany a także kary finansowej. Pracodawca jest w stanie skorzystać z wynalazku pozwalającego na prowadzenie elektronicznej ewidencji czasu pracy – jest to rejestrator czasu pracy. Obowiązki pracownika to również dbanie o dobro współpracowników, akuratne odnoszenie się do przełożonych a także klientów, a także przestrzeganie maksym kultury współżycia, poszanowanie prawa do odmienności poglądów i apolityczności. Pracownik winien też zadbać o zdrowie oraz życie osób z którymi pracuje.

W razie zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego albo wypadek przy pracy, pracownik winien pędem zawiadomić przełożonego. Ostrzega on także współpracowników, a także odmienne osobistości znajdujące się w rejonie zagrożenia o grożącym niebezpieczeństwie.

Dodano 2013-09-07