Kto może pomóc - adwokat, czy radca prawny?

Radca prawny i adwokat to dwa odmienne urzędy. Non stop jednak bywają ze sobą mylone – zdarza się, że Ci, którzy wykazują malutkie kłopoty natury prawnej swoje pierwsze kroki ukierunkowują do adwokatów. Z takimi sprawami jednakże jest w stanie pomóc raczej radca prawny. A niemal przesądzone, iż pozwoli ci to zaoszczędzić czas i pieniądze. Co też różni te dwa zawody?

Adwokat to prawnik, który ma kompetencje i uprawnienia do stawania w sądzie jako twój przedstawiciel na sprawach różnorakiego rodzaju. Jest w stanie również być w twym imieniu w urzędach administracji publicznej, na wszelkiego rodzaju mediacjach. Może bywać także jako obrona w sytuacjach karnych i karnoadministracyjnych.

Z problemami z zakresu prawa karnego czy karnoskarbowego zdołasz ewidentnie udać się do radcy prawnego, lecz jego rola jest inna. Jest toktoś zajmujący udzielaniem porad. Podrzuci Parę wskazówek związanych z tym co zrobić i jak wykaraskać się z jakiejś uwikłanej sytuacji, a także, jak dać radę sobie z problemem obejmującym zakres prawa cywilnego, spadkowego bądź handlowego. Pomoże także zrozumieć listy i wezwania, które wysyłane są do nas z sądu czy urzędów administracyjnych i odpowiedzieć na nie tak jak trzeba. Radca prawny może również w nieznaczących aż tak sprawach przedstawiać cię w sądzie, jednak nie na tym zazwyczaj polega jego rola.

Oba zawody nie zdają się różnić od siebie w dobitny sposób, zwłaszcza, że od jakiegoś czasu znacznie poszerzono uprawniania radców prawnych. Jeśli jednak nie potrzebujesz stawić się w sądzie z przedstawicielem, znacznie korzystniej będzie wybrać radcę prawnego. Czas oczekiwania bywa znacznie krótszy, podobnie jak wydatki na to przedsięwzięcie. Radcy prawni bywają nawet w małych miastach, jeśli potrzebny ci jest radca prawny Tarnów oferuje sporo kuszących cenowo propozycji.Powiązane słowa: