Jak przejść na samodzielną księgowość?

Osoby, jakie prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, zdołają przemyśleć sporządzenie księgowości swojej firmy własnymi siłami. Sporządzenie księgowości we własnym zakresie zaoszczędzi poważną sumę, którą przeznaczamy na zadania biur rachunkowych. Prowadzenie księgowości przy jednoosobowej przedsiębiorstwie za każdym razem nie jest dokuczliwą działalnością.

Im mniejsza siła działalności, tym mniej przymusów związanych z rozliczaniem firmy. Mali przedsiębiorcy, których obroty wynoszą mniej niżeli 1,2 mln euro na rok są zwolnieni z licznych obowiązków. Jeśli rozliczamy się dla przykładu. podatkiem liniowym, mała księgowość potrafi opierać się na księdze przychodów oraz rozchodów, której to uzupełnianie jest dość łatwe. Kolejne ułatwienia zależą od modelu działalności którą prowadzimy. Kiedy nie zatrudniamy podwładnych na umowę o pracę, nie musimy zajmować się czasochłonną i złożoną dokumentacją związaną z kadrami i płacami i co więcej opłacaniem składek ZUS za zarządzających.

Samodzielne przygotowanie księgowości jest z całą pewnością optymalnym wyjściem totalnie dla właścicieli firm, jacy co miesiąc robią pokrewne operacje, ich działalność nie generuje zbyt sporo kosztów oraz przychodów ale również nie wezmą pracowników. W przypadku takiej oferty, księgowość w większości wypadków nie jest skomplikowana, a absorbując się tym samemu mamy możliwości zaoszczędzić na obsłudze przez biuro rachunkowe. Księgowość na własną rękę jest w stanie mieć prawie każdy właściciel firmy, nie musimy posiadać nijakich certyfikatów czy może specjalnych umiejętności.

Przejście na samodzielną księgowość może być odpowiednim rozwikłaniem dla przedsiębiorcy, który do tej pory korzystał z ofert biura rachunkowego. Wystarczy rozwiązać umowę z biurem rachunkowym a ponadto odebrać wszelkie własne konieczne dokumenty.Powiązane słowa: