Gdzie się rozliczyć po przeprowadzce?

Przeprowadziliśmy się do odrębnego miasta i nie wiemy gdzie właśnie teraz rozliczyć zeznanie roczne PIT - czy wedle miejsca zamieszkania, a być może już w nowym Urzędzie Skarbowy? Dla adekwatnego rozliczenia niezbędne jest nie tylko słuszne rozliczenie przychodów przez biuro rachunkowe szczecin, ale również wysłanie wypełnionego druku do adekwatnego urzędu skarbowego. Sytuacja jest o wiele prostsza, gdy od lat siedzimy w tym samym rejonie.

Kwestia się utrudnia jeżeli adres zameldowania z dowodu osobistego różni się od naszego miejsca zamieszkania. W zgodzie z przepisami zeznanie roczne PIT trzeba złożyć w tradycyjny sposób lub elektronicznie do urzędu skarbowego właściwego według fizycznego miejsca zamieszkania. W tym wypadku nie decyduje adres zameldowania z dowodu osobistego, ale należyte miejsce zamieszkania. W większych miastach możemy dostrzec się z akcjami które zachęcają do płacenia podatków tam, gdzie się mieszka i przebywa określony obywatel, a nie zgodnie z meldunkiem.

Miasta sięgają po różne środki by rozliczyć się właśnie u nich. Dla przykładu kampanie uświadamiające kierowane na różnych stronach typu nk.pl lub facebook. Odmienne miasto uprawnia osoby rozliczające się w określonym mieście, do zastosowania z tańszej komunikacji miejskiej oraz do zniżek w instytucjach kultury. Oczywiście nie zrezygnowano z standardowych materiałów reklamowych na bilbordach, ulotkach oraz plakatach jak również osobistych rozmowach z urzędnikami.

Kiedy kilka miesięcy podlegaliśmy pod jeden urząd skarbowy, natomiast po przeprowadzce już pod inny to poprawnym urzędem, do jakiego należy złożyć PIT, będzie ten, pod który podlegaliśmy w dniu 31 grudnia roku. Chodzi ewidentnie o miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

Komentarze:

Adam
Dowiaduję się, że rozliczenie PIT 37 dokonujecie bezpośrednio przy urzędnikach. Źle postępujecie, bo szkodai ileś minut straconych na czekanie na swoją kolej i otrzymaniepomocy od urzędnika. Najsprawniej da się dokonywać tego wirtualnie wypełniając stosowne formularze na stronie internetowej.Powiązane słowa: