Dotacje dla firm

Ludzie planujące otworzenie własnej firmy, niekoniecznie muszą liczyć na samych siebie pod kątem wkładu pieniężnego na rozkręcenie swojego biznesu.

Na szczęście zdołają oni skorzystać z kilku przystępnych możliwości pozyskania dodatkowych funduszy. W jaki sposób można dostać taką dotację? Dofinansowanie na otworzenie swojej firmy mają możliwość uzyskać osoby będące bezrobotnymi albo takie, które nie są zarejestrowane jako bezrobotne. W pierwszym przypadku dofinansowanie otrzymuje się od Urzędu Pracy, w drugim zaś ze środków Unii Europejskiej.

Zarówno kryteria uzyskania dofinansowania, jak i ich wysokości, różnią się w obu wyżej wymienionych rodzajach źródeł finansowania. Urząd Pracy oferuje dofinansowanie w wysokości ok. 22 000 złotych. Oferta takiego rodzaju skierowana jest jedynie do osób bezrobotnych. Wniosek o dotację warto jest złożyć już następnego dnia po zarejestrowanie się do urzędu. Do niego koniecznie trzeba dołączyć biznesplan i mieć ukończone 18 lat. Warto również mieć świadomość tego, iż pieniądze otrzymane z Urzędu Pracy trzeba wydać w ciągu 30 dni od uruchomienia własnego biznesu. Dobrze jest więc posiadać poza tym wkład własny w zakładane przez siebie biuro. Unia Europejska zaś jest gotowa sfinansować dotację do 40 000 zł jednorazowo, a także równocześnie słać ok. 1000 złotych co miesiąc - jest to tzw. posługa pomostowe na płatności m.in. za ZUS, telefon ewentualnie czynsz przez 6 do 12 miesięcy

. Kryteria owego rodzaju dofinansowania są następujące: nie można być zarejestrowanym jako jednostka bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy plus nie można mieć swej działalności gospodarczej na 12 miesięcy do tyłu przed ubieganiem się o dotację z Unii. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają gotówkę ze środków unijnych nie będą musieli ich oddać pod warunkiem, iż utrzymają się oni na rynku pracy przez minimum rok czasu.Powiązane słowa: