Cienie i blaski telepracy

Rozwój teraźniejszych form komunikacji sprawił, iż porządną część pracy można dziś zrobić bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie to wykorzystuje coraz więcej przedsiębiorstw, zezwalając zatrudnianym osobom na tzw. pracę zdalną. Praca zdalna polega na realizowaniu obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy, z wykorzystaniem środków łączności elektronicznej. Powinniśmy jednak zaznaczyć, iż wyjście to, nie jest produktem współczesności - zaistniało już w czasach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Powodem był kryzys paliwowy - duża część pracujących nie potrafiło dostać się do pracy, a więc wykonywali własne zlecenia w domu. Obowiązkowe formalności przekazywali do firmy raz na parę dni za sprawą kuriera. Tak narodziła się SzukamEpracy.pl - praca zdalna, jaka obecnie prezentuje się wyraźnie inaczej. Dzięki wirtualnej sieci dostępna jest ciągła komunikacja pomiędzy pracownikami i przełożonym, sporo zaświadczeń wysyła się za pomocą poczty elektronicznej, bez konieczności kuriera. Praca zdalna wiąże się z określonymi profitami jednakowo dla pracodawcy, jak i samego pracownika. Pierwszy z nich potrafi w ten sposób zredukować koszta powiązane z przygotowaniem a także utrzymaniem stanowiska pracy.

Tego gatunku praca to także duża szansa dla osób, jakie nie zdołają przedsięwziąć pracy w odmiennej formie. Z telepracą wiążą się również rozmaitego gatunku niebezpieczeństwa. Przede wszystkim szef posiada okrojone możliwości kontrolowania warunków pracy a oprócz tego postępów w rozwiązywania poleceń. To z kolei może skracać motywację pracownika i powodować spadek jego zaangażowania.

Innym kłopotem może stać się brak umiejętności organizacyjnych osoby zatrudnionej w formie telepracy: ograniczenia domowe potrafią wypierać zawodowe oraz odwrotnie.Powiązane słowa: